3 typy zubných kefiek. Poznáte rozdiel medzi nimi?

Zubná kefka by mala byť alfou a omegou v starostlivosti o vašu ústnu dutinu. Typ kefky, ktorú používate, by malo ovplyvňovať to, aký typ zubov a ústnej dutiny máte. Ak nepoznáte rozdiely medzi týmito typmi a nie ste si istý či máte používať manuálnu, sonickú prípadne oscilačnú zubnú kefku, poraďte sa so svojím zubným lekárom.

Manuálne zubné kefky

Ide o najčastejší typ zubnej kefky, ktorú ľudia používajú. Manuálne zubné kefky sa od seba líšia väčšinou tvarom hlavice, dizajnom rukoväte a hustotou a usporiadaným štetín. V závislosti od toho, aké množstvo štetín zubná kefka obsahuje, delíme manuálne zubné kefky na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé kefky. Najviac predávaným typom a teda najviac využívanou kefkou je mäkká zubná kefka, ktorá je najšetrnejšou zubnou kefkou k vaším zubom a ďasnám. V prípade, že si zuby čistíte intenzívne, na kefku tlačíte a využívate tvrdú zubnú kefku, ktorá má najmenej štetín, môže to vo veľkej miere ovplyvniť kvalitu vašich zubov a ďasien. Okrem správneho výberu zubnej kefky by ste mali dodržiavať aj správnu techniku čistenia zubov. Tiež platí, že okrem dizajnu kefiek si manuálne zubné kefky môžete vyberať aj na základe toho, na čo zubnú kefku potrebujete a teda či ide o bežnú hygienu alebo o hygienu ťažko dostupných medzizubných priestorov. Na to odporúčame používať špeciálnu jednozväzkovú kefku, ktorej tvar je prispôsobený tak, aby dokonalo vyčistila jednotlivé zuby, ale aj nedostupné miesta.

manual

Zubná kefka Curaprox CS 12460 Velvet

Ide o najnovší typ z radu manuálnych kefiek, ktoré vyrobila značka Curaprox. Okrem pekného dizajnu je zubná kefka Curaprox CS 12460 Velvet práve tou najjemnejšou zubnou kefkou, aká momentálne na trhu je. Hlavička kefky je veľmi kompaktná a vytvára účinnú čistiacu plochu, a to vďaka dĺžke a hustote vláken, ktorých je až 12460. Okrem toho sú vlákna vytvorené zo špeciálneho vlákna Curen, ktoré neabsorbujú vodu a tým pádom si zachovávajú pevnosť, pružnosť a tvar aj po ich navlhčení.

Sonické zubné kefky

Pri sonických zubných kefkách sa postupuje presne tak isto, ako pri tých manuálnych. Ich výhodou je, že disponujú oválnou hlavicou, ktorá pulzuje vysokou rýchlosťou a vykonáva vertikálny pohyb čistenia. Práve touto kombináciou je sonická zubná kefka schopná odstrániť až viac ako 75 % zubného povlaku. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorá skôr uprednostňuje jednoduché spôsoby a pohodlie a radi by ste to aplikovali aj pri čistení zubov, potom sú sonické kefky práve pre vás. Okrem toho výhodou niektorých typov sonických zubných kefiek je to, že majú v sebe zabudovaný časovač, vďaka ktorému viete kontrolovať aj dĺžku cyklu umývania zubov. Hoci to nie je pravidlom, ale 4 minúty umývania zubov (2 minúty horný rad a 2 minúty dolný rad), by mal zabezpečiť vyššiu čistotu vašej ústnej dutiny. Samozrejme opäť to ovplyvňuje aj spôsob čistenia zubov.

sonick

Sonická zubná kefka Philips Sonicare Diamond Clean Rose gold 9000

Ako sme už spomenuli vyššie, výhodou sonických zubných kefiek je práve ich pulzovanie, ktoré vďaka 62 000 pohybom za minútu zabezpečí vyššiu čistotu ústnej dutiny. Okrem toho sonická zubná kefka Philips Sonicare Diamond Clean  dokáže napeniť pastu na bublinky, ktorá sa následne dostane aj do medzizubných priestorov. Okrem toho je možné si vybrať z dvoch hlavíc, buď DiamondClean, ktorá je vytvorená flexibilnými vláknami, ktoré sú k zubom šetrné alebo Optimal White, ktorá má vo svojom strede husto osadené vlákna, ktoré odstraňujú väčšie aj menšie škvrny na zuboch. Sonická kefka disponuje dvomi časovačmi, piatimi režimami čistenia a technológiou BrushSync, ktorou je možné hlavice párovať.

Elektrické oscilačné zubné kefky

Okrem klasických manuálnych a sonických zubných kefiek sú na trhu aj elektrické oscilačné kefky. Tieto zubné kefky sú rotujúce a majú oscilačný účinok. Vďaka tomu, že ich hlavica je menšia, je možné sa ňou dostať a vyčistiť aj ťažko dostupné miesta v ústnej dutine a vyčistiť každý zub  jednotlivo. Hlavica oscilačnej kefky sa otáča vysokou rýchlosťou a častokrát je doplnená aj o funkciu pulzovania, preto pri čistení zubov nevynaložíte žiadnu námahu, okrem toho, že stlačíte jedno tlačidlo na zubnej kefke. Ak si zaobstaráte kvalitnú elektrickú oscilačnú zubnú kefku, ktorej hlavica bude viacsmerová, podarí sa vám znížiť aj výskyt zápalov ďasien.

oscilac

TIP NA ZÁVER:

Okrem správneho typu zubnej kefky a správneho spôsobu čistenia zubov by ste mali vedieť aj to, ako dlho sa zubná kefka má používať. Pri bežnom dennom užívaní by sa kefka mala vymeniť každé 2 – 3 mesiace. Samozrejme, kefka by sa mala meniť aj skôr, ak na nej vidíte už značné poškodenia a rovnako vtedy, keď ste prekonali akékoľvek infekčné ochorenie ústnej dutiny a celého organizmu. Po použití zubnej kefky by ste ju mali očistiť od všetkých nečistôt, opláchnuť ju horúcou vodou, aby sa z nej odstránili všetky baktérie a dať do zvislej polohy. V prípade, že máte viacero kefiek v jednej nádobe, napríklad v pohári, nemali by sa o seba opierať. Rovnako sa neodporúča uskladňovať zubnú kefku v uzavretom obale, pretože tým sa zvyšuje množenie baktérií, ktoré by vám mohli narobiť ešte väčšie problémy.

Subscribe

* indicates required
E-mail