Ako môžeme ovplyvniť budúce zdravie svojho dieťaťa?

Zabezpečiť svojmu dieťatku najlepší možný štart do života tým, že sa už počas tehotenstva budeme racionálne stravovať je prvá základná úloha budúcej mamičky.

Mnohé prípravky na trhu boli vyvinuté špeciálne na pokrytie potrieb súvisiacich s výživou v čase plánovania a začiatku tehotenstva. Odporúča sa na rýchle doplnenie hladiny folátov  v období plánovania tehotenstva a do konca 12. týždňa tehotenstva.

Ktoré výživové doplnky sú v tehotenstve prospešné?

Foláty (kyselina listová) hrajú dôležitú úlohu pri delení buniek, tvorbe krviniek, raste a vývoji placenty. Placenta zásobuje nenarodené dieťa všetkými dôležitými živinami. Dodatočným užívaním kyseliny listovej sa doplní hladina folátov v tele. Nízke hladiny folátov sú rizikovým faktorom pre vznik poškodení nervovej sústavy plodu. Odborníci preto radia denne užívať zvýšenú dávku kyseliny listovej o 400 µg už jeden mesiac pred počatím a tri mesiace po počatí. Súvis medzi nízkou hladinou kyseliny listovej v tele matky a poruchami neurálnej trubice (kanálik miechy) je vedecky podložený. Riziko vzniku takýchto porúch môže okrem nízkej hladiny folátov súvisieť aj s ďalšími faktormi (napríklad dedičnými).1

Ľudské telo potrebuje foláty na rast a delenie buniek. Nakoľko foláty sa získavajú z potravy, odporúča sa užívať kyselinu listovú. Avšak nie všetky ženy sú schopné kyselinu listovú úplne využiť (takmer 50 % žien nedokáže z genetických príčin premeniť kyselinu listovú na folát). Podporuje zdravý vývoj plodu od obdobia plánovania a počas tehotenstva.

Jód prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy, k správnej kognitívnej funkcii a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. WHO, UNICEF a Americká a Európska tyreoidologická spoločnosť odporúčajú tehotným a dojčiacim ženám 250 µg jódu denne. Jediným spôsobom ako dosiahnuť požadované množstvo je dodatočné doplnenie jódu prípravkom určeným pre tehotné. Vitamíny skupiny B, a to konkrétne vitamín B1, B2 a biotín prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnemu fungovaniu nervového systému.  Vitamín B6 a B12 prispievajú k správnej látkovej premene homocysteínu a k správnej tvorbe červených krviniek.

Niacín a kyselina pantoténová  prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy.

Vitamín C má významnú funkciu v tele človeka a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a zvyšuje vstrebávanie železa, čo je veľmi dôležité pre budúce mamičky. Vitamín D3 sa zase podieľa na správnom delení buniek, prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Prečo sú DHA a EPA dôležité?

DHA (dokosahexaenovú kyselinu) a EPA (eikosapentaenovú kyselinu) sú zo skupiny omega-3 nenasýtených mastných kyselín (označované tiež PUFA omega-3 alebo vitamín F). Omega-3 mastné kyseliny, hlavne DHA a EPA, majú nezastupiteľnú úlohu pre funkciu kardiovaskulárneho systému. V tehotenstve potreba narastá o 27 %.2  Odporúčaný denný príjem DHA je 200–300 mg denne. DHA aj EPA sú esenciálne. Majú kľúčovú úlohu pre normálny vývoj a funkciu centrálneho nervového systému plodu.5 Vaše telo je jediným zdrojom DHA a EPA pre bábätko v dobe tehotenstva. Najskôr prostredníctvom placenty a neskôr materského mlieka. Preto by sa malo v strave prijímať počas tehotenstva najmenej 250-280 mg týchto omega-3 nenasýtených mastných kyselín.

Bohatým prirodzeným zdrojom DHA a EPA sú najmä morské ryby a riasy, ktoré naša potrava obvykle v dostatočnej miere neobsahuje.

DHA a EPA sú pre správny vývoj plodu rovnako dôležité ako všetky ostatné vitamíny a minerály.  

Vďaka špeciálnej technológii DHA sa vyrábajú už prípravky voľnopredajné bez nepríjemného zápachu a pachuti (typické pre rybí tuk) a zaručuje, že k rozpúšťaniu kapsule s obsahm DHA a EPA nedochádza v kyslom prostredí žalúdka, ale až v tenkom čreve.

Do organizmu sa tak dostane všetko potrebné, ale bez vedľajších nepríjemných vlastností (zápach, pachuť). Kapsuly sú bez typického zápachu a bez pachuti, sú príjemné aj pre senzitívne tehotenské vnímanie.

Použité zdroje:

  • 1. Clinical Guidelines: Folic Acid for the Prevention of Neural Tube Defects: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement, U.S. Preventive Services Task Force, Ann Intern Med May 5, 2009 150:626-631.
  • 2. Couch, S. C., Lammi-Keefe, C. J., & Philipson, E. (2008). Handbook of nutrition and pregnancy. Nutrition and health. Totowa, N.J.: Humana.

PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH. – Lekáreň sv. Tadeáša, Holubyho 41, Pezinok

Subscribe

* indicates required
E-mail