Deti a slnko. Ako správne vybrať prípravok na opaľovanie pre deti.

Deti a slnko. Ako správne vybrať prípravok na opaľovanie pre deti.

Fototyp 3Fototyp 2Fototyp 1

Malé deti zvyčajne milujú slnko a chcú zostať vonku oveľa dlhšie ako my dospelí. Ich pokožka je ale tenšia a citlivejšia ako koža dospelých a obsahuje menej pigmentu, ktorý dodáva farbu pokožke a vlasom a poskytuje istú ochranu pred slnkom.

Deti do jedného roka

By sa mali preto držať úplne mimo slnka, resp. použiť opaľovacie prípravky s fyzikálnym (mechanickým, minerálnym) UV filtrom s SPF 50  (odporúčame Daylong baby SPF 30).  Prípravky s fyzikálnym UV filtrom majú hustejšiu konzistenciu,  zanechávajú viditeľné biele stopy a na koži vytvoria ochranný film, ktorý odráža a rozptyľuje slnečné žiarenie . Na rozdiel od chemických UV filtrov sa nevstrebávajú do kože. 

Daylong baby SPF 30 krém 

Deti do 3 rokov

By sa mali na slnku pohybovať  len minimálne. Cez obed -  medzi  11. a 15. hodinou by dieťa (ale ani dospelý) nemalo byť vôbec na slnku. Neznamená to, že musí  byť zatvorené doma, ale je dôležité dozrieť na to, aby sa držalo v tieni. Vždy by ste ich mali chrániť vhodným oblečením a pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi, ktoré chránia pred  UVA a UVB žiarením a opaľovcím prípravkom s  vysokým SPF 30 resp. SPF 50+ ( tu v tomto prípade by som odporúčala Daylong Kids SPF 30 alebo Daylong Kids SPF 50+) .Daylong kids SPF 50 lócio

 

Nezabudnite:

Prípravok na opaľovanie je potrebné naniesť 20-30 min pred pobytom na slnku. Ideálne ešte doma. Nezabudnite, že najľahšie sa spáli koža, ktorá je počas roka najmenej vystavená slnku.  Ak je dieťa aj dole “bez” myslite na to, že zadoček je najchúlostivejší. Nezabúdajte natrieť najohrozenejšie partie – uši, pery, nos a priehlavky a krk. Po pobyte vo vode, po sprche či utieraní uterákom nezabudnite prípravok opätovne na dieťa natrieť. Dbajte na to, aby bol ideálne vode odolný voči slanej aj sladkej vode.

Slnko kožu vysušuje a je potrebné po pobyte na slnku dodať koži stratenú  vlhkosť. Odporúčame dieťa po kúpaní  umyť nedráždivým, kožu nevysušujúcim sprchovacím šampónom a natrieť vhodným prípravkom po opaľovaní. Vhodné sú tie, ktoré obsahujú Dexpanthenol a príjemne chladia (Daylong after sun lotio).

 

 

 

 

PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH.,  Lekáreň sv. Tadeáša,  Pezinok