Pocity ťažkých nôh? Možno sú za tým kŕčové žily!

Pocit ťažkých nôh môžu byť spôsobené mnohými zdravotnými problémami. Jedným z nich je aj chronická žilová nedostatočnosť,  ktorá môže vyústiť až do nepríjemných kŕčových žíl. Aké sú teda príznaky a príčiny vzniku kŕčových žíl? Ako ich zmierniť alebo úplne odstrániť? 

Príznaky kŕčových žíl

Toto žilové ochorenie je sprevádzané tupou bolesťou, ktorá sa na konci dňa ešte zhoršuje. Navyše, bolesť môže byť ešte výraznejšia počas niekoľkohodinového státia a/alebo sedenia alebo v horúcom počasí a sprevádzajú ju, syndróm nepokojných nôh spojený s kožnými zmenami či vredmi.

Príznaky kŕčových žíl môžu byť spočiatku jemné, no v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov sa postupne zhoršujú. Možno aj preto ich väčšina ľudí zvyčajne pripisuje iba prirodzenému procesu starnutia. Pravda je taká, že to nemusí byť vždy tak a kŕčové žily môžu vyústiť do vážnych zdravotných problémov. 

Ako spoznáte, že s vašimi žilami niečo nie v poriadku? Medzi najčastejšie príznaky kŕčových žíl patria:

  • Tupá bolesť, ktorá sa v priebehu dňa zhoršuje
  • Bolesť počas niekoľkohodinového státia a/alebo sedenia
  • Bolesť nôh v horúcom počasí
  • Svalové kŕče
  • Syndróm nepokojných nôh
  • Kožné zmeny a vredy

 

Prečo kŕčové žily vznikajú?

Príčin vzniku kŕčových žíl môže byť niekoľko. Vrátane rôznych obehových a svalových porúch či problémov s kĺbmi. Existuje ale niekoľko spoločných menovateľov vzniku kŕčových žíl a s nimi spojeného pocitu ťažkých nôh.

 

Žilová nedostatočnosť

Jednou z najčastejších príčin vzniku kŕčových žíl je však ochorenie známe aj ako venózna (žilová) nedostatočnosť. V dôsledku tejto poruchy sa na povrchu kože tvoria drobné zeleno-fialové žilky nazývané metličky a/alebo zhrubnuté kŕčové žily.

 

Tehotenstvo

Výrazný vplyv nielen na krvný obeh, ale aj na zvýšenie nesprávnej funkcie žíl, má aj tehotenstvo. Môže za to vysoká hladina hormónov (progesterón) spôsobujúcich rozširovanie žíl a následné zväčšovanie celkového objemu krvi v tele. Aj keď u mnohých žien žilové problémy bezprostredne po pôrode pominú, u iných ochorenie pretrváva a vyžaduje lekársku starostlivosť aj po pôrode.

 

Genetika

Najsilnejším rizikovým faktorom pre ochorenie žíl je genetika. Ak vaša matka aj otec trpeli ochorením žíl, máte až 90 % šancu, že sa sami vyvinú. Ďalšími rizikovými faktormi sú ženy, najmä tehotné ženy, obezita a sedavé zamestnanie alebo dlhodobé státie.

 

Liečba pocitu ťažkých nôh

Liečbu pocitu ťažkých nôh nastavuje lekár podľa príčiny problému odhaleného z diagnostického vyšetrenia pomocou neinvazívneho ultrazvuku. Následne navrhne adekvátnu liečbu. Medzi tie najefektívnejšie spôsoby liečby patria: 

Kompresné pančuchy – vyvíjajú vysoký tlak na lýtka a členky, tlačia krv smerom nahor a zlepšujú krvný obeh.

Lymfatická drenáž – masáž za účelom reštartovania celého lymfatického systému vykonávaná profesionálnym masážnym terapeutom.

Flebaven – v lekárni voľne dostupný liek, ktorý ovplyvňuje aktivitu žíl, znižuje výskyt opuchu a má protizápalový účinok.

 Trpíte pocitom ťažkých nôh? Obráťte sa na svojho lekárnika alebo prekonzultujte problém s vaším žilovým lekárom.

Subscribe

* indicates required
E-mail