Potravinová intolerancia či alergia – poznáte rozdiel?

Intolerancia potravín nie je alergia. Zatiaľ, čo alergická reakcia na potraviny sa objavuje rýchlo, zvyčajne do 2 hodín a je reakciou imunitného systému, potravinová intolerancia sa môže objaviť až za niekoľko dní a ide o problém tráviaceho systému. Rozdiel je aj v iných príznakoch, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

Čo je potravinová intolerancia?

Pri potravinovej intolerancii ide o neznášanlivosť niektorých potravín, ktorá sa prejavuje reakciou tráviaceho systému, a preto pri nej nedochádza k vytváraniu protilátok. Pri tomto probléme pociťuje telo nedostatok enzýmu či nedokáže spracovať chemické látky v niektorej potravine. Rozhodujúce pri potravinovej intolerancii je množstvo skonzumovanej potraviny. V mnohých prípadoch po konzumácii malého množstva potraviny, na ktorú máte intoleranciu ani nemusíte vedieť, že vôbec nejakú intoleranciu máte. Rovnako sa reakcia môže dostaviť až po niekoľkých dňoch a nie hneď. V prípade neliečenej potravinovej intolerancie môže dôjsť k neznášanlivosti aj na iné potraviny.

Medzi najčastejšie príznaky potravinovej intolerancie patrí chronická únava, úzkosť, depresie, ale tiež aj zápcha, hnačky, opuchy, zápaly čriev, plynatosť, nadúvanie, zvracanie, gynekologické ťažkosti, nadváha či podváha, strata pozornosti, bronchitída, akné, ekzémy a všeobecne pocit nepohody.

Jednou z najčastejších potravinových intolerancií je aj intolerancia na laktózu, teda mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Ľudské telo dokáže laktózu rozložiť pomocou enzýmu laktáza, ktorý sa nachádza v tenkom čreve. Avšak, ak telo tento enzým nedokáže vyprodukovať dostatočne, môžu sa dostaviť prvé príklady intolerancie. Preto v tomto prípade si môžu intolerantní ľudia pomôcť aj liekmi. V prípade intolerancie na laktózu môžete vyskúšať napríklad doplnok Generatica Laktoleraza, ktorý tento enzým obsahuje a tým zlepšuje trávenie laktózy u osôb, ktorí s tým majú problém.

3_4

 

Ako sa prejavuje alergia na potraviny?

Ako sme povedali, pri alergii na potraviny ide skôr o problém imunitného systému. Alergické reakcie na určité potraviny sa zvyčajne objavujú rýchlo, maximálne do 2 hodín. Medzi najčastejšie príznaky alergie na potraviny patrí zvracanie, hnačka, nevoľnosť, opuch hrdla, očí, jazyka či svrbenie a žihľavka, ktoré spôsobujú alergény ako mlieko, vajcia, kvasnice, ryby, kôrovce a orechy. V horšom prípade môže alergia na potraviny vyústiť až k zníženiu tlaku, strate vedomia či anafylaktickému šoku, čo môže mať hrôzostrašné následky na ľudský život. Čo sa týka vzniku alergie na potraviny, veľmi významným faktorom je aj genetika, preto sa alergia môže vyvinúť a ukázať v akomkoľvek veku.

Aj pri alergiách na potraviny platí, že je potrebné ich liečiť a prísť vôbec na to, na čo alergiu máte. Najlepšie je sa potravinám, na ktoré máte alergiu úplne vyhnúť alebo len znížiť ich prijaté množstvo. Príznaky alergickej reakcie viete opäť potlačiť aj výživovými doplnkami. V závislosti od toho, akú reakciu máte, viete prispôsobiť výber výživových doplnkov, či už ide o oči, nosovú sliznicu alebo pokožku. Veľmi osvedčeným je aj voľnopredajný liek Zodac, ktorý je určený najmä pre dospelých a deti od 6 rokov. Liečivom lieku je cetirizín dihydrochlorid. Väčšinou sa Zodac používa na zmiernenie nosových či očných príznakov alebo na zmiernenie prejavov dlhotrvajúcej žihľavky nejasného pôvodu.

6_2

V prípade, že vás už spomenuté príznaky trápia a máte podozrenie na potravinovú alergiu alebo intoleranciu, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc či už alergiológa alebo gastroenterológa.

Subscribe

* indicates required
E-mail