Únik moču

Doprajte svojim blízkym pocit komfortu pri strednom i ťažkom úniku moču.

Pohodlne ako v spodnej bielizni.

Inkontinencia moču je samovoľný, vôľou neovplyvniteľný, teda nedobrovoľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močového mechúra a močovej rúry). Existuje veľa príčin, ktoré ho vyvolávajú. Nedobrovoľný únik moču nie je samostatné ochorenie, ale je to príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné poruchy dolných močových ciest.
Inkontinencia moču predstavuje aj spoločenský, hygienický a ekonomický problém.

Najčastejšími typmi nedobrovoľného úniku moču býva tzv. stresová inkontinencia moču a urgentná inkontinencia moču.

Inkontinenciou trpí na Slovensku asi 500 tisíc ľudí, z toho 40 percent svoj problém tají. Spôsobiť ju môžu oslabené svaly panvového dna či zvierača močovej rúry, hyperaktívny močový mechúr, neurologické ochorenia, problémy pohybového aparátu, ale aj niektoré lieky, zápal močových ciest, vaginálna infekcia, hormonálna nerovnováha, obezita či nadváha. Často sa s ňou stretávajú ženy po pôrode a v menopauze i muži po operácii prostaty. Trápi tiež starších ľudí. Môžu za to zmeny súvisiace s vekom v obličkách a močovom mechúre. S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v močovom systéme. Menia sa steny močového mechúra, znižuje sa ich elasticita, čo zapríčiňuje, že močový mechúr neudrží také množstvo moču ako predtým. U žien sa môže stať, že oslabené svaly panvového dna spôsobia prolaps, teda mechúr alebo vagína ,vypadnú‘ zo svojej pozície. U mužov môže byť močová rúra blokovaná zväčšenou prostatou.

Neriešená inkontinencia často vedie k ďalším problémom, napríklad kožným, ale aj psychickým, sociálnym, ekonomickým a spoločenským. Najmä starší pacienti často trpia preležaninami a dehydratáciou. Tento hendikep výrazne ovplyvňuje partnerský, rodinný a pracovný život.

Únik moču môže postihnúť kohokoľvek v každom veku. A takmer vždy je možné ho zvládnuť, riešiť alebo liečiť.

Je dôležité kontaktovať lekára, keď má pacient podozrenie na zápal močových ciest, ktoré sa môžu prejavovať horúčkami alebo zimnicou, pálením pri močení, extrémnou únavou či bolesťami v krížoch. Čakať netreba ani v prípade, že máte veľmi tmavý moč alebo uvidíte v ňom vidíte krv, pri problémoch vymočiť sa, ale aj keď vyhľadávate toaletu častejšie ako obvykle a keď dochádza k náhlemu nutkaniu na močenie. Urológ či gynekológ vedia poradiť a určiť, či ide o problém ochabnutých svalov panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva alebo iný zdravotný problém.“

Cviky na posilnenie svalov panvového dna dokážu problém často vyriešiť, avšak nie všetci ľudia sú ochotní cvičiť. Je jednoduchšie jesť tabletky. Cvičenie si vyžaduje isté sebazaprenie a čas. Navyše, aby malo efekt, treba ho robiť správne. Bez odborného velenia sa ich pacient ťažko naučí. Okrem cvičenia, liekov a režimových opatrení je jedným z možných riešení inkontinencie aj operácia. K tej však lekári pristupujú až v prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyhala.

Platí zásada, že čím skôr prídete so svojimi problémami k lekárovi, tým menej vyšetrení je potrebných na stanovenie správnej príčiny vašich ťažkostí. Tiež sa pri zachytení problému v rannom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť liečby.

Návyky zdravého močového mechúra

  • Pite bezkofeínové tekutiny, ideálne 2 litre denne. Keď je vonku teplo alebo cvičíte, tak aj viac.
  • Netlačte, keď močíte. To môže vyvinúť tlak na zvierač.
  • Neponáhľajte sa a buďte na toalete až dovtedy, pokiaľ nevyprázdnite svoj mechúr úplne.
  • Obmedzte pitie alkoholu.
  • Upravte si časové intervaly medzi močením. Choďte na toaletu každé 3 až 4 hodiny cez deň a raz alebo dva krát v noci.
  • Udržiavajte si správnu telesnú hmotnosť.
  • Nefajčite.
  • Vyhýbajte sa zápche.

Inkontinencia sa týka všetkých ľudí - mužov i žien vo všetkých vekových kategóriách. Najčastejšie sa vyskytuje u populácie v staršom veku - trpí ňou 25 % ľudí vo veku nad 60 rokov a až 55 % ľudí vo vekovej skupine nad 80 rokov. 

S únikom moču nebojujú len seniori, inkontinencia trápi aj mladé športovkyne.   

Cvičenie s vysokou intenzitou fyzickej aktivity môže byť u mladých žien významným rizikovým faktorom pre vznik inkontinencie.

Cvičenie s vysokou mierou fyzickej aktivity predstavuje nadmerný tlak na svaly panvového dna, ktoré sú extrémne napínané. Oslabujú sa a výsledkom je zvýšené riziko úniku moču.

Je dokázané, že intenzívna fyzická aktivita vykonávaná 3-krát do týždňa po dobu jedného roka u bezdetných žien je porovnateľná so záťažou počas tehotenstva a pôrodu.

Prirodzené pohodlie

Naťahovacia spodná bielizeň MoliCare Premium Pants pre ženy i pre mužov je vhodnou pomôckou najmä pre starších ľudí, ktorí preferujú pocit prirodzenosti. Ľahko si navyknú na naťahovacie nohavičky, ktoré funkčne nahradia spodnú bielizeň bez toho, aby museli používať ďalšie pomôcky. Navyše sú riešením ako priniesť pocit pohodlia aj pacientom s ťažkou inkontinenciou.

MoliCare Premium Pants sú dostupné v dvoch veľkostiach pre ženy i pre mužov:

MoliCare Premium Lady Pants

 – naťahovacie nohavičky pre ženy vo veľkostiach M L, absorpcia 5 kvapiek      MC PLP 2

MoliCare Premium Men Pants

– naťahovacie nohavičky pre mužov vo veľkostiach ML, absorpcia 5 kvapiek      

Dokonale sa prispôsobia telu, sú maximálne diskrétne a vďaka povrchu s obsahom Aloe vera sú šetrné k pokožke. Sú komfortné a ich nosenie je rovnako prirodzené, ako nosenie spodnej bielizne.

Novinka medzi pomôckami pre pacientov so stredným a ťažkým únikom moču MoliCare Premium Pants, poskytuje maximálne pohodlie pre každodenný život vašich blízkych.Vyzerá a používa sa ako spodná bielizeň, no dokáže absorbovať viac ako 800 ml tekutiny.  Je anatomicky tvarovaná, aby sa perfektne prispôsobila telu pri nosení a je dostupná vo verzii pre ženy i pre mužov. Vďaka technológii OdourNeutralizér spoľahlivo pohlcuje zápach moču a nepustí ho späť na povrch.

MoliCare Premium Pants bez návštevy lekára

Produkty MoliCare Premium Pants sú voľnopredajné. Výdaj týchto pomôcok sa neviaže na lekársky predpis, a kúpite ich vo vašej obľúbenej lekárni. Dostupné sú preto aj pre pacientov, ktorí kvôli komplikáciám s únikom moču odmietajú navštíviť odborníka.

Vyskúšajte ďalšie absorpčné pomôcky na ľahkú inkontinenciu:

MoliCare Premium Lady Pad 3,5 kvapky          

Novinka medzi pomôckami na strednú až ťažkú inkontinenciu pre ženy. Je diskrétna, šetrná k pokožke, pohlcuje nepríjemný zápach a dokáže absorbovať až 600 ml tekutiny.    

MoliCare Premium Men Pad, 5 kvapiek

Anatomicky tvarované pomôcky na inkontinenciu pre mužov zabezpečia maximálnu ochranu vďaka špeciálnym manžetám proti pretečeniu. Dokážu absorbovať až 852 ml tekutiny. Všetky pomôcky sú už dostupné aj lekárňach, môžete vyskúšať.   MoliCare Men 5

 

Autor článku: PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH.

                      Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok

 

 

 

 

Subscribe

* indicates required
E-mail