Ako na hemoroidy

Hemoroidy sú kŕčové rozšírené oblasti/cievy v okolí konečníka. Delia sa na vonkajšie, vnútorné alebo kombinované. Vonkajšie hemoroidy sú citlivé na dotyk a niekedy veľmi jemne krvácajú. Vytvárajú sa mimo konečníka a z lekárskeho hľadiska sú menej závažné. Vnútorné hemoroidy sú však častejšie a tvoria sa vo vnútri ritného kanála. Hemoroidmi trpia obe pohlavia, pričom ťažkosti sa zvyšujú s vekom. Viac pacientov je ženského pohlavia, ale je to skôr preto, že muži sú ostýchavejší a na vyšetrenie neprichádzajú.
Príznaky:
  • bolesť
  • tlak
  • rezanie alebo svrbenie v okolí konečníka
Základom liečby je návšteva lekára, vyšetrenie a úprava stravy, ktorá je pri liečbe hemoroidov alebo ich neskoršej prevencii celkom zásadná. Pozitívny vplyv na trávenie môže mať aj keto diéta, ktorá je bohatá na vlákninu a zahŕňa dostatočné množstvo zeleniny. Keto diéta pomôže pri redukcii zápalu a celkovom zlepšení tráviaceho systému, čo môže mať za dôsledok zmiernenie ťažkostí spojenými s hemoroidmi.
Zásadná je životospráva
  • Strava  
    ÁNO:  Dôležité je zaradiť do stravy potraviny obsahujúce vlákninu, ktorá podporuje vyprázdňovanie a zabraňuje zápche. Odporúča sa tiež denne si dopriať zeleninu bohatú na vodu, ako je melón, červená repa, reďkovka, mrkva, uhorka, cuketa, tekvica, paradajka, patizón alebo cibuľa. Pravidelne zaraďujte potraviny, ktoré podporujú črevnú flóru – čerstvé kyslomliečne výrobky, bryndzu, kyslú kapustu, kvasené uhorky, kimči. Strava by mala obsahovať aj dostatok vitamínov.
    NIE: rafinované potraviny s obsahom cukru, bielej múky a prídavných látok. Snažte sa zdržať sladkostí, koláčov, čokoládových sušienok, oblátok, proteínových tyčiniek... Obmedzte príjem údenín, tučných salám, tavených syrov, nátierok z obchodu, polotovarov. Znížte príjem vyprážaných, fritovaných a na otvorenom ohni grilovaných potravín. Vyprážané a pečené silne dráždia celý tráviaci trakt a sú ťažko stráviteľné.
  • PITNÝ REŽIM        
    Denne vypite 1,5 až 2 litre tekutín, najlepšie čistej vody. Pomôže, ak obmedzíte pitie kávy, kakaa, kolových nápojov alebo čierneho čaju, ale najmä sa vyhýbajte alkoholu. Vhodné sú bylinkové čaje.
  • ŠPORT
    Chôdza alebo plávanie je najvhodnejšie. Neodporúčajú sa aktivity, ktoré si vyžadujú dlhé sedenie, ako napríklad bicyklovanie alebo jazda na bežiacom páse. Vyhýbajte sa cvičeniam, pri ktorých ťažko zadržiavate dych – zdvíhanie ťažkých predmetov, závaží a pod. Počas cvičenia s vlastnou váhou sa zvyšuje krvný tlak v oblasti panvy a to môže problémy s hemoroidmi výrazne zhoršiť.

Ako vykonávať správne intímnu hygienu pri hemoroidoch ?

Tradičný toaletný papier na intímnu hygienu nestačí. Po každom spláchnutí použite v prvej fáze očisty mäkký toaletný papier a potom ju ukončite mokrou očistou. Do práce alebo na cesty si zaobstarajte balenie vlhčených obrúskov určených špeciálne na hemoroidy. Doma vyčistite konečník intímnym gélom bez vône a prúdom vlažnej vody zo sprchy alebo bidetu a jemne osušte bavlneným uterákom. Intímny gél vyberajte s ohľadom na zloženie – ideálne s obsahom bylín, alantoínu alebo pantenolu. Dobrým príkladom takéhoto intímneho gélu je HEMOROGEL, ktorý obsahuje nechtík lekársky, dubovú kôru, ginkgo bilobu, panthenol a menovaný alantoín. Gél je bez vône a vďaka svojmu zloženiu a konzistencii je vhodný aj pre ženy v šestonedelí. Vyhnite sa kúpaniu v horúcej vode a noste bavlnenú spodnú bielizeň. Syntetická spodná bielizeň spôsobuje zaparenie a zhoršuje stav hemoroidov. Na toaletu si vyhraďte dostatok času a nepotláčajte nutkanie na stolicu.

 Všetky produkty, ktoré sú vhodné na hemoroidy sú v kategórii:

Subscribe

* indicates required
E-mail