Kvalitný spánok: Je naozaj dôležitý?

Spánok je nevyhnutný pre rozvoj človeka a najmä dieťaťa. Počas spánku mozog zažíva intenzívnu aktivitu, buduje základy toho, ako sa učíme a rastieme, vrátane rozvoja nášho správania, emócií a imunity. Zlý spánok v detstve bol spojený s problémami s kognitívnym výkonom, sociálnymi zručnosťami, obezitou a kvalitou života.

Známky únavy: chytanie uší, zívanie, šúchanie očí, sklenený pohľad, pokles aktivity, nervozita. Potreby spánku sa vekom menia. Kvalitný spánok je nepretržitý spánok v súlade s biologickým denným rytmom. Vhodným riešením u detí je zavedenie rituálov.

Rituál zobúdzania spočíva v nastavení približne rovnakých časov prebúdzania ráno.

  • ráno jemne dieťa prebuďte milým hlasom a rovnakou frázou,
  • v miestnosti urobte svetlo, aby telo vedelo, že ide o začiatok dňa,
  • dajte dieťaťu chvíľku na prebudenie, usmejte sa.

 

Príprava na spánok  je „spájacím“ mostom medzi aktívnym dianím počas dňa a pokojným prostredím počas spánku. Veľa detí netoleruje dobre, ak sa hra zastaví a mama ich dá hneď spať. Deti oveľa lepšie prijímajú, ak prechod na spánok je postupný.

Rituál zaspávania spočíva v ukladaní detí v rovnaký čas.

  • teplý kúpeľ pred spaním upokojuje, jemná masáž,
  • rovnaké gesto pred spaním - bozk, pohladenie,
  • dobre vyvetraná miestnosť, ideálna teplota 18 - 20 °C,
  • pozor na kofeín a cukor.

 

Ak bežné postupy nezaberajú

Mnohým rodičom pomohlo, keď vyskúšali aromaterapiu či reflexnú masáž chodidiel, ktorá bábätku pomôže upokojiť sa. Okrem toho môžete vyskúšať aj iných „pomocníkov“ v podobe relaxačnej hudby. Lekárnik má možnosť bez predpisu ponúknuť niektoré bylinné preparáty pre deti vo forme čajových zmesí, či bylinných sirupov pre ľahšie zaspávanie a pokojný spánok, obsahujúce extrakty z medovky, rumančeka, majoránky a materinej dúšky, ktoré navodzujú pocit uvoľnenia a relaxácie.

Subscribe

* indicates required
E-mail