Zdravie očí. Zraková ostrosť sa znižuje už od stredného veku, vedeli ste?

Zdravie očí. Zraková ostrosť sa znižuje už od stredného veku, vedeli ste?

Zdravé oči a dobrý zrak nie sú samozrejmosť. Vyžadujú si potrebnú starostlivosť a výživu, aby nám slúžili k našej spokojnosti.

oko-_stavba_ilieky_com

Oči sú každý deň vystavené zvýšenej záťaži, ktorú spôsobuje používanie smartfónov, počítačov, sledovanie televízie, riadenie motorového vozidla, zlé alebo umelé svetlo. Nášmu zraku škodí aj intenzívne slnečné žiarenie, používanie klimatizácie, príliš vykúrená miestnosť, veterné a prašné prostredie  a nesprávna životospráva (napr. fajčenie, alkohol, obezita,...).

Zmeny videnia sú spojené aj s vekom. Rohovka, šošovka, sietnica a zrakový nerv podliehajú starnutiu, čo vedie k zhoršovaniu zraku. Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula). Žltá farba je spôsobená obsahom pigmentov, luteínu a zeaxantínu. Vďaka žltej škvrne vidíte drobné detaily a môžete vykonávať činnosti, ktoré vyžadujú ostré videnie (napr. čítanie alebo šoférovanie auta), teda makulárny pigment je žltý pigment, ktorý získavame zo stravy (zelená listová zelenina). Skladá sa z troch látok: luteínu, mezo-zeaxantínu a zeaxantínu.

Aký význam má luteín a zeaxantín pre náš zrak?

Luteín a zeaxantín sú antioxidanty, ktoré si organizmus ukladá v očnej makule, aby vytvorili ochrannú vrstvu – takz. makulárny pigment. Ten funguje ako vnútorné slnečné okuliare. Chráni oči pred škodlivým modrým svetlom, ktoré pochádza z obrazoviek počítačov, smartfónov alebo televízorov, ale aj pred každodenným zaťažením slnečným žiarením.

Makulárny pigment ďalej podporuje prirodzené zrakové funkcie ako zraková ostrosť, citlivosť na svetlo, nočné videnie.

 ocuvite_lutein_premium_ilieky_com

S pribúdajúcim vekom a vplyvom rôznych faktorov koncentrácia luteínu a zeaxantínu v očiach postupne klesá. Získať ich vieme iba zo stravy (predovšetkým zo zelenej listovej zeleniny), ale výskumy ukazujú, že ich príjem zo stravy je u väčšiny ľudí nedostatočný.

Aká je úloha makulárneho pigmentu?

Makulárny pigment má dve základné funkcie:

1.Makulárny pigment filtruje škodlivé svetlo (modré svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou)

  • Filtrovaním modrého svetla makulárny pigment ochraňuje sietnicu pred svetelným poškodením, ktoré prispieva k rozvoju vekom podmienenej makulárnej degenerácii (VPMD);
  • Modré svetlo nepríjemne oslňuje. Filtrovaním tejto vlnovej dĺžky makulárny pigment zlepšuje videnie a znižuje oslnenie.

2.Makulárny pigment je antioxidant:

  • Produkcia voľných radikálov vystavením sa svetlu a kyslíku, spôsobuje oxidačný stres na bunkovej úrovni (rovnaký proces, ktorý spôsobuje starnutie). Antioxidanty pomáhajú odstrániť voľné radikály. Keďže karotenoidy v prípravku majú vynikajúce antioxidačné vlastnosti, môžu pomôcť spomaliť  alebo dokonca zastaviť priebeh starnutia makuly.

Rizikové faktory rozvoja VPDM - vekom podmienenej degenerácie makuly:

  • Vek (vo veku 50r. – je riziko VPDM 2%, vo veku 75 r. je takmer 30%)
  • Rodinná anamnéza – priami príbuzní majú 3x vyššiu pravdepodobnosť
  • Negatívny vplyv stravy chudobnej na minerály, antioxidanty, karotenoidy a esenciálne mastné kyseliny (štúdia AREDS)
  • Fajčiari a aj bývalí, sú ohrození 2x viac než nefajčiari
  • Pri zvýšenom cholesterole -4x rastie riziko vzniku VPDM
  • Hypertenzia

 

Kto by mal prípravok s obsahom luteínu a zeaxantínu užívať?

  • Každý s prejavmi rannej fázy VPMD (vekom podmienenej degenerácie makuly)
  • Každý, kto trpí precitlivelosťou na svetlo, napr. ľudia, ktorí sa vyhýbajú nočnej jazde kvôli nepríjemnému videniu;
  • Každý, kto trpí precitlivelosťou na svetlo vzniknuté ako vedľajší účinok iných očných ťažkostí, napr. liečba laserom, VPMD, diabetická retinopatia a zelený zákal;
  • Každý s rizikom rozvinutia VPDM (napr. starší ľudia, fajčiari, ľudia s genetickou predispozíciou).

 

Riešením ako doplniť tieto potrebné látky je užívať vhodné výživové doplnky s obsahom týchto látok.

Ocuvite Lutein Premium je výživový doplnok, ktorý obsahuje vitamíny, minerály a karotenoidy (vitamín C, vitamín E, zinok, selén, luteín, zeaxantín).

 Vitamín C, vitamín E, zinok a selén prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Postupne sa uvoľnujú počas celého dňa, vďaka najnovšej technológií výroby liekov – mikropeletám a to je obrovská výhoda oproti iným produktom, ktoré máme na trhu.

Antioxidanty luteín a zeaxanín sa nachádzajú v centrálnej oblasti sietnice, ktorá je zodpovedná za ostré videnie. Preto je prísun týchto minerálov do tela kľúčový. Luteín a zeaxantín neutralizujú voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice.

ocuvite_lutein_premium_ilieky_com

Odporúčaná denná dávka: 1 tableta denne, s jedlom a zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

Živina

Množstvo

Luteín

12 mg

Vitamín C

60 mg

Vitamín E

8,8 mg

Zinok

5 mg

Zeaxantín

1 mg

Selén

20 μg

 

Štúdia LUNA1 preukázala, že suplementácia karotenoidmi zvyšuje hustotu makulárneho pigmentu až o 50%. Účastníkom štúdie bola podávaná denná dávka 12mg luteínu a 1mg zeaxantínu.

V ďalšej odbornej štúdií CARMA2,3 sa preukázalo, že príjem antioxidantov podporuje zrakovú ostrosť, zatiaľ čo u skupiny užívajúcich placebo (teda bez úč.látok) došlo k postupnému zhoršeniu zrakovej ostrosti.

Upozornenie: prípravok neužívajte pri známej precitlivenosti na ktorúkoľvek zložku výživového doplnku. Tehotné a dojčiace ženy sa majú poradiť so svojim lekárom predtým ako začnú užívať tento výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej stravy. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Uchovávať mimo dosahu detí. Chrániť pred vlhkosťou a svetlom

Záver:  Potreba prevencie udržania hustoty makulárneho pigmentu je to najdôležitejšie, aby naša zraková ostrosť bola zachovaná. Pokles hustoty makulárneho pigmentu sa začína už v strednom veku, teda približne od 50 roku života. Pokles hustoty bol zaznamenaný u fajčiarov aj bývalých fajčiarov a tiež u osôb s dedičnou záťažou, ale sú tu aj iné rizikové skupiny ľudí a preto je potrebné správne dopĺňať živiny do organizmu, ktoré pomáhajú udržať zdravý zrak. Pre zdravé oči je dôležité dostávať živiny pravidelne a dlhodobo. To všetko bolo vykonané a potvrdené významnými klinickými štúdiami AREDS a AREDSII, podporované spoločnosťou Bausch+Lomb, ktoré potvrdili, že výživa v správnom zložení môže podporiť zdravie oči.

 

Literatúra:

  • Trieschmann M, et al. Changes in macular pigment optical density and serum concentrations of it´s constituent carotenoids following supplemental lutien and zeaxantin: The LUNA Study, Experimental Eye Research 87 (2007)718-728.
  • Neelam, K.Hogg, R.E., Stevenson, M.R., et al. Carotenoids and Co-Antioxidants in Age-Related Maculopathy:Design and Methods. Ophthalmic epidemiology.2008, 15,6, s.389-401.
  • Chakravarthy U., Beatty S., Stevenson M. and The CARMA study group. Functional and Morphological Outcomes in the CARMA. Clinical trial. Invest Ophthalmol. Vis Sci 2009, 50: E-Abstract 1257.

 

Autor článku: PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH., Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok

28.10.2019

Subscribe

* indicates required
E-mail