Ako zvýšiť tvorbu materského mlieka ?

Dojčenie by malo byť prvou voľbou pretože poskytuje bábätku všetko, čo potrebuje. Materské mlieko sa začína tvoriť približne 40 až 70 hodín po pôrode. Do tej doby je v prsníku kolostrum, ktoré zodpovedá potrebám novorodenca. Má presne také zloženie, ktoré dieťatko dokáže pre seba využiť. 

Dôvody zníženej tvorby mlieka:

  1. Nevhodná technika dojčenia
  2. Zriedkavé alebo nedostatočné dojčenie: Časté a pravidelné dojčenie je nevyhnutné na udržanie zásob mlieka.
  3. Stres a úzkosť: Vysoká úroveň stresu, úzkosti alebo únavy môže narušiť hladinu hormónov vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mlieka.
  4. Zdravotné ťažkosti: Niektoré zdravotné stavy, ako je hormonálna nerovnováha (napr. syndróm polycystických vaječníkov), poruchy štítnej žľazy, cukrovka alebo zadržané úlomky placenty, môžu ovplyvniť laktáciu.
  5. Lieky: Niektoré lieky môžu potláčať laktáciu alebo zasahovať do tvorby mlieka. 
  6. Predchádzajúce operácie prsníkov: Operácie prsníkov, ako napríklad zmenšenie alebo zväčšenie, môžu niekedy ovplyvniť mliekovody a viesť k zníženiu tvorby mlieka.
  7. Nedostatočný príjem kalórií a tekutín: Dojčiaca matka musí dodržiavať zdravú stravu a zostať dobre hydratovaná, aby sa jej tvorilo dostatočné množstvo mlieka.
  8. Používanie cumlíkov alebo príkrmov: Používanie cumlíkov alebo dokrmovanie umelým mliekom môže znížiť dopyt dieťaťa po materskom mlieku, čo vedie k zníženiu tvorby mlieka.
  9. Príliš skoré odstavenie: Ak sa dojčenie preruší príliš skoro, ešte pred úplným vytvorením zásob mlieka matky, môže to mať za následok slabú laktáciu.

Matky, ktoré majú problémy s dojčením, môžu vyhľadať podporu laktačnej poradkyne, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo podpornej skupiny pre dojčenie. Môžu tak pomôcť identifikovať príčinu a poskytnúť poradenstvo na zlepšenie tvorby mlieka a úspešnosti dojčenia.

Ako zvýšiť tvorbu mlieka a podporiť laktáciu ?

Pre tvorbu materského mlieka je dôležitý tesný kontakt kože mamičky s kožou svojho bábätka. Dojčenie na požiadanie. Medzi dojčením si mamička musí tiež oddýchnuť a hlavne nesmie zabúdať na seba. Na to, že aj ona potrebuje dostatočne jesť a piť, aby bábätko malo všetko, čo potrebuje.

Laktáciu je tiež možné účinne podporiť homeopatickým liekom:

Je dôležité poznamenať, že pri nedostatočnej tvorbe mlieka vždy volíme dynamické riedenie 5CH.

Ricinus communis 5CH a Urtica urens 5CH - sú to voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedeného riedenia sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. 

Ricinus communis 5CH je homeopatickým liekom prvej voľby pri nedostatočnej tvorbe mlieka. Je vhodné ho užívať opakovanie vždy počas dojčenia s

nedostatočnou tvorbou mlieka v dávkovaní 5 granúl 2x denne.

Druhou voľbou, ak prvý spomenutý liek nemá dostatočný účinok na tvorbu mlieka, keď sú prsníky opuchnuté a citlivé je Urtica urens 5CH.

Viac o homeopatickej podpore ženy mamičky a bábätka sa dozviete v ebooku od  MUDr. Danuše Sivekovej dostupný online. (http://homeo.sk/subory/SLHS_brozura_MudrSivekova_Homeopatia_e-version.pdf)

Veríme, že našimi radami zvládnete dojčenie v najlepšej možnej miere.

Zdroj:

www.svethomeopatie.cz

Materia medica homeopatica

Subscribe

* indicates required
E-mail